Jung's Labyrinth, moje psychologická explorační hra

Během koronavirové izolace mi moje nevědomí poslalo nápad na hru, který jsem naštěstí zachytil a zapsal. Již nějakou dobu jsem koketoval s pár nápady na hororovu hru, která by používala mytologické koncepty, ve které bych mohl vyjádřit sebe a hlavně věci, které považuji za důležité a smysluplné a chtěl jsem je sdělit dalším lidem.

Nápad jsem dostal 22.5.2020 během dvoudenní spánkové deprivace. Nápad jsem ihned sepsal na několik papírů A4. Ihned mi došlo, že jsem pravděpodobně jediný, kdo tento nápad dostal, ale zůstaval jsem skeptický.

Navrhnul jsem si rigidní 3 měsíční vývojový cyklus, kde jsem si zkrátka předsevzal, že VŠE dokončím přesně za 3 měsíce. Vím, jak se gamedev (a všeobecně softwarové) projekty mohou roztáhnout i na roky, pokud jsou špatně naplánovány. Použil jsem strategii "Marketing first".

Moje pochyby o jedinečnosti nápadu se rozplynuly, když jsem po měsíci každodenní práce na prvním alfa konceptu hry vydal Announcement Trailer. Tisíce lidí měly kladné reakce a několik komentářů se dotklo přímo i mé pochyby - potvrdili mi, že tento nápad je unikátní a nechápou, jak to ještě nikoho nenapadlo.

To na mě ale uložilo velkou zodpovědnost, kterou jsem nečekal - teď jsem měl tisíce fanoušků, kteří dychtivě očekávali, že hru dokončím. Proto jsem šel do sebe a další 2 měsíce nedělal nic jiného, než práci na hře a marketing.

Commity Jungova labyrintu. Prázdné dny jsou marketing a práce na archetypálním testu

Skrz mailovou kampaň jsem sehnal dobrovolníky pro dabing - velká část z nich jsou poloprofesionální dabéři a všichni z nich Jungiáni. Přesně ten typ lidí, který jsem potřeboval. Ozvali se i dva umělci, skladatel klasické hudby a malíř. Oba dva také Jungiáni, kteří jsou ve svých dílech přímo inspirováni Jungovou Červenou knihou a jejich díla jsem použil v Jungově Labyrintu.

Za marketing jsem neplatil ani korunu, vše jsem získal organicky přes reddit, facebook skupiny, twitter a imgur. Navíc jsem vytvořil i web, kde se lidi mohou otestovat na svůj archetyp - https://archetypes.jilecek.cz. Tento web jsem použil jako gateway na Steam store. Během 7 dnů přilákal cca 200 000 shlédnutí, jelikož se stal virální na twitteru. Nejvíc traficcu ale přišlo jednoznačně se subredditů jako /r/alchemy a /r/jung. Na redditu je také skvělý průnik Jungiání/gameři, kteří tvořili nejvíc konverzí. Jako metriku úspěšnosti mých strategií jsem používal počet Steam wishlistů. Také jsem budoval mailing list, jak pro uživatele archetypového testu, tak přímo fanoušky hry. Ten jsem použil pro pravidelné rozesílání updatů o hře a nakonec oznámení o vydání.

Vývoj jsem začal 1.6.2020 a hru vydal 5.9.2020 03:00 GMT+1 (4.9.2020 18:00 PDT) - tento den pro mě totiž má speciální význam, stalo se mi během něj několik synchronicit. K vývoji jsem použil engine Unity 2020.1.

Hru jsem první dva měsíce testoval sám, poslední měsíc pak s pomocí přátel na různě výkonných konfiguracích (včetně integrovaných GPU karet na Macu atd.). Hře jsem také přidal podporu pro Virtuální Realitu (testoval jsem na Oculus Rift S).

Stránka obchodu - https://store.steampowered.com/app/709710/Jungs_Labyrinth

Více o vývojovém procesu Jungova labyrintu se dočtete v mém anglickém článku na medium.com

Jileček

Jsem Ing. Jan Jileček, nezávislý herní vývojář. Ve volném čase se zabývám hlavně analytickou psychologií, mytologií, fytoterapií, čtu a píšu dystopii, fotím, tvořím videa a kurzy. Píšu i na další publishing portály jako medium.com a create-it.cz. V roce 2020 jsem režíroval film Button Pusher a vydal indie hru Jung's Labyrinth.. V roce 2017 jsem zmapoval metodu pro léčbu dermatografické urtikarie. Pracoval jsem jako sysadmin a webdev.