Pobyt ve tmě - část I [Očekávání a příprava]

Mám 2 hodiny do odjezdu do tmy. Zase jsem si špatně zmanagoval čas a teď stresuji.

Chtěl jsem tenhle článek napsat přes Vánoce, ale nebyl čas, takže teď ho musím urychleně napsat.

V listopadu jsem se konečně odhodlal si koupit tento pobyt ve tmě, o kterém jsem již nějakou dobu uvažoval.

Komunikace s majitelkou probíhala bez problému, dokonce mi nabídla náhradní termíny a probrali jsme různé možnosti pobytu (např. že podkroví se pro mě nehodí, díky tomu že má strop jen 190 cm - musel bych tam celou dobu chodit se skrčenou hlavou atp.).

Nakonec jsem si tedy zaregistroval "patro" a to na termín 27.12.19 - 4.1.2020

Yep, Silvestr budu mít HODNĚ poklidný.

Moje příprava

Od začátku prosince jsem abstinoval, od všeho.

Tzn. žádná káva, žádný alkohol, žádná sexuální stimulace, žádný kratom (nemluvě o tvrdších věcech, nepřípustné) a víceméně každý den jsem meditoval. Pil jsem jen zelený čaj.

Téměř každý den se mi zdají sny a každý den také analyzuji jejich symbolický význam. Archetypální sny jsem za posledních 27 dnů měl 2.

Meditační kalendář aplikace Medativo

Knihy

Četl jsem hodně knih o archetypech a nevědomí, jelikož to je můj hlavní záměr - použít metodu aktivní imaginace, spojit se s vnitřními archetypy, uvědomit si vlastní Stín a možná dokonce nahlédnout na Bytostné Já - resp. na správnou cestu k němu. Zkrátka cesta individuace.

Jako příručky mi sloužily knihy od Junga, a všeobecně knihy z hlubinné psychologie.

4 mužské archetypy

Přečetl jsem 4 mužské archetypy - Král, Milovník, Kouzelník, Bojovník - a vytvořil si vlastní personalizované verze těchto archetypů. Kniha také obsahuje skvělou příručku pro metodu aktivní imaginace. Ani nebudu psát článek o této knize, jako o ostatních, jelikož bych musel citovat VŠE co v knize je. Je perfektní.

  • Král - JP, David Fincher, Christopher Nolan, Jon Snow..
  • Bojovník - Bruce Lee, McGregor, Ezio Auditore, John Wick, Guts
  • Milovník - Van Gogh, Leonardo da Vinci, Oberyn Martell...
  • Kouzelník - Carl G. Jung, Alan Watts, Neo, Brumbál, Tesla

4 mužské archetypy

Archetypy a nevědomí

Pak jsem zpracoval Jungovu knihu Archetypy a nevědomí.

Z knihy jsem čerpal zejména znalosti o práci se Stínem, individuaci a o archetypu Hrdiny.

Duše moderního člověka

Nakoukl jsem na část Jungovy Duše moderního člověka. I jen z té krátké části, kterou jsem četl, jsem získal značné poznatky.

Duše moderního člověka

Aion - příspěvky k symbolice bytostného Já

Tuto knihu jsem také přečetl jen z části, ale všechny hlavní informace, co jsem potřeboval, jsem z ní získal. Symbolika ryb a dynamika bytostného Já v knize zachází opravdu velmi do hloubky, a kdo ví, jak hluboké sny budu ve tmě mít. Pro analýzu snů by určitě bylo vhodnější, kdybych veškerou mytologickou symbolikou měl zvládnutou, ale zatím musí postačit hrubé definice (Bytostné Já - mandaly, práce se Stínem, Kristovo ukřižování, enantiodromie protikladů a syzygie anima a animy... základní "polní" znalosti pro udržení tlaku při práci s nevědomím doufám mám).

Aion

Články

Přečetl jsem článek o pobytu ve tmě od autorky Štěpánky Trenz, která poskytuje pobyt ve tmě v Lysicích, kam jedu.

V únoru jsem také sepsal interview, co jsem dělal s mým bývalým kolegou - také podstoupil týdenní terapii tmou.

V lednu jsem napsal krátkou povídku o archetypech, Labyrint života.

Můj plán

Do tmy si beru blok na zápisky, starou mp3 na audiology (lze u ní dokonce vypnout podsvícení - budu moct zůstat ponořen ve tmě) a oblečení na týden - na fotce jsou jen kusy, zbytek už mám sbalen v cestovní tašce.

Beru si taky čaje, nakoupil jsem si různé samply - ve tmě je díky smyslové deprivaci chuť mnohem silnější - podobně jako na psychedelikách. Beru si nabíječku na mobil - který budu mít po celou dobu vypnutý a na dně batohu (pak si budu chtít najít busy z Lysic do Brna) - beru tedy pro jistotu, kdyby se vybila baterie.

V minulosti jsem byl na 4 denním meditačním retreatu pod vedením mnicha Samana Atari. 4. den jsem začal dostávat do hlubších stavů vědomí a na pár sekund pocítil i zvláštní stav, kdy jsem pozoroval sám sebe z třetí osoby.

V dlouhé celodenní meditaci tedy plánuji pokračovat i ve tmě, a spolu s tím co čtu o účincích pátého dne - kdy u většiny lidí probíhá boj duše a ega - se opravdu mám na co těšit.

Čtu sice, že nevědomí se otevře nejvíce, když se do tmy jde s nulovým očekáváním, takže se moje očekávání snažím snížit, ale na druhou stranu si myslím, že díky tomu, že budu meditovat dlouhé hodiny každý den, se tento proces urychlí - chci z něj vyždímat co nejvíc. Ale zároveň tam jdu relaxovat.

No, budu muset najít nějaký balanc, nějaké tao, ale jak teď píšu a urovnávám si svoje myšlenky, tak myslím, že nejlepší taktika bude tam prostě jít a "wing it" - improvizovat podle situace.

Přijetí od přátel a rodiny

Moji blízcí přátelé mě v pobytu ve tmě podporují, někteří komentovali, že by nevydrželi ani den, a že jsem blázen... jiní zase, že obdivují moji dobrodružnost a že sami chtějí tmu již nějakou domu zkusit. Moje rodina se skoro výhradně strachovala a do poslední chvíle se mě snažila od pobytu nepřímo odradit a dávala mi "rady" typu "když se něco začne dít, tak radši odejdi, pokud myslíš, že by jsi to nezvládl".

Plánuju tam zůstat celých 7 dnů, největší účinek bývá poslední dva dny.

A já jsem odhodlán objevit velké části toho, co v sobě potlačuji. A probudit svoje zanedbané archetypální části, které podezřívám, že jsou zejména Král a Bojovník (organizace, vůle, síla a průbojnost).

Důvody

Mám ještě pár minut na psaní, dodám tedy i hlubší důvody, nebudu ale zacházet až moc daleko.

Již nějakou dobu nejsem spokojený se svojí prací, a s tím, jak se moje životní cesta vyvinula (nebo spíše, jak jsem ji nechal vyvinout) - a snažím se ve volném čase naleznout nějaké správné "outlety" pro moji přetékající kreativní energii, která je v mojí nynější práci uhašena. Nemám k té práci žádný vztah. I napříč tomu, že jsem IT (výpočetní věda) studoval roky, moje prvotní nadšení dávno pohaslo a teď IT myslím ani znát nechci. Mám něco jako syndrom vyhoření a těžce uvažuji o změně kariéry. Nalezení své pravé "vocation" a "ikigai". Vím, že je umělecky založená.

Jenže již roky potlačuji svoje emoce a intuici, která se mě snažila popostrčit správnou cestou. Smyslové závislosti a špatná životospráva mi zakrývaly tyto zprávy od intuice a doufám, že ve tmě tento hlas opět uslyším. A dozvím se, co by mě v životě naplňovalo, nebo jak tento smysl správně vytvořím sám.

Taková je cesta individuace. Staní se tím, kým opravdu jsem. Become who you are. Who you were meant to be.

Jsou tři hodiny, za hodinu jedu do Lysic. See ya later.

Jileček

Jsem Ing. Jan Jileček, nezávislý herní vývojář. Ve volném čase se zabývám hlavně analytickou psychologií, mytologií, fytoterapií, čtu a píšu dystopii, fotím, tvořím videa a kurzy. Píšu i na další publishing portály jako medium.com a create-it.cz. V roce 2020 jsem režíroval film Button Pusher a vydal indie hru Jung's Labyrinth.. V roce 2017 jsem zmapoval metodu pro léčbu dermatografické urtikarie. Pracoval jsem jako sysadmin a webdev.